Pogrzeb majora Kazimierza Śliwy „Strażaka 2” (ZDJĘCIA)
Pogrzeb majora Kazimierza Śliwy „Strażaka 2” (ZDJĘCIA)

28 października 2015 r. pożegnaliśmy majora Kazimierza Śliwę „Strażaka 2”, który spoczął w kwaterze Armii Krajowej na Cmentarzu Łostowice w Gdańsku.

Kazimierza Śliwę żegnaliśmy jako bohatera II wojny światowej, najmłodszego z elitarnej grupy Cichociemnych – Spadochroniarzy Armii Krajowej, żołnierza Polskich Sił Zbrojnych, człowieka uhonorowanego wieloma odznaczeniami wojskowymi, w tym Orderem Wojennym Virtutti Militari. W pamięci wielu z nas zapisał się głównie jako aktywny propagator spuścizny Armii Krajowej, inicjatora budowy Pomnika Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej na gdańskim Targu Rakowym. Odwiedzając kwaterę AK na Cmentarzu Łostowice zwróćmy uwagę na tablicę poświęconą Cichociemnym – ona także pojawiła się w efekcie jego starań. Pamiętajmy w końcu, że był jednym z założycieli Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Głęboki smutek po śmierci mjr. Kazimierza Śliwy niewątpliwie był największym udziałem rodziny, bliskich, przyjaciół. Łącząc się z nimi w bólu możemy zadać sobie pytanie, czy w takim dniu jak 28 października 2015 r. było cokolwiek pozytywnego, cokolwiek przynoszącego otuchę? Wydaje się, że tak. Otóż pogrzeb „Strażaka 2” odbył się w asyście Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej Gdynia-Witomino i Jednostki Wojskowej GROM, jednego z najlepszych oddziałów specjalnych na świecie. Operatorom JW GROM kultywującym tradycje cichociemnych towarzyszą dewizy: „Tobie Ojczyzno” i „Siła i honor” – jest zatem komu dzierżyć sztandar.

Z kolei poczet ze sztandarem naszego Koła Gdańsk Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wystawiła młodzież z Gimnazjum nr 7 w Gdańsku. Asysta gimnazjalistów w stylizacji powstańców warszawskich jest świadectwem, że są nauczyciele dbający o historyczną świadomość młodego pokolenia. Budowanie tożsamości w oparciu o chwalebną przeszłość to zadanie nie tylko dla rodziców, nauczycieli, ale także dla instytucji takich jak powstające w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej. W uroczystościach brali także udział naszej Fundacji oraz GRH Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.

Tekst i zdjęcia dzięki dzięki uprzejmości Koła Gdańsk Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.