Doroczny Zjazd Cichociemnych i ich Rodzin
Doroczny Zjazd Cichociemnych i ich Rodzin

19 maja w Arkadach Kubickiego, w Zamku Królewskim w Warszawie odbył się Doroczny Zjazd Cichociemnych i ich Rodzin. Patronat Honorowy nad Zjazdem objął Prezes Rady Ministrów Premier Mateusz Morawiecki. List od Premiera odczytał Wicewojewoda Mazowiecki p. Artur Standowicz. W liście skierowanym do uczestników napisał m.in. „Szanowni Państwo dziękuję organizatorom i wszystkim zaangażowanym w organizację Dorocznego Zjazdu Cichociemnych i ich Rodzin. Ta cenna inicjatywa upamiętnienia bohaterów naszej Ojczyzny zasługuje na najwyższy szacunek. Przypomina nam, że Cichociemni byli nie tylko elitą polskiego wojska. Byli ludźmi wielkiego formatu, którzy z miłości do Ojczyzny byli gotowi do wielkich czynów”.

Zjazd współfinansowany był przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Organizatorami Zjazdu była Jednostka Wojskowa GROM, która jest spadkobiercą tradycji Cichociemnych oraz Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej, która od 6 lat upowszechnia wśród młodzieży historię i wartości jakimi kierowali się Cichociemni. Uroczystości rozpoczęły się pod pomnikiem Cichociemnych przy ulicy Matejki , gdzie złożono wiązanki kwiatów, a następnie uczestnicy udali się na Cmentarz Wojskowy , gdzie w kwaterze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie złożono wieńce, wysłuchano modlitwy oraz wystąpienia okolicznościowego płk. Grzegorza Mikłusiaka zastępcy Dowódcy JW GROM. O 12.00 odbyła się Msza Święta w kościele O. Dominikanów św. Jacka.

Podczas uroczystości w Arkadach Kubickiego pan Jacek Polańczyk Dyrektor Gabinetu w Urzędzie ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczył 4 medale Pro Patria. Na wniosek Fundacji uhonorowano tym medalem Katarzynę Brąkowską z Narodowego Archiwum Cyfrowego, która przez 8 lat zbierała materiały do albumu o płk Józefie Hartmanie, Jacka Garncarczyka, który prowadzi archiwum Fundacji i przygotowuje biografię Cichociemnego Teodora Hoffmana oraz przybliża historię Cichociemnych na terenie Szwecji, gdzie organizował konferencję historyczną na temat Cichociemnych, a także Jacka Kobalczyka i Dariusza Markiewicza, Polaków upamiętniających historię operacji „Pilers”. W nocy z 29 na 30 października 1942 samolot Halifax NF-S W-7773, którego załoga nie odnalazła placówki odbiorczej i wracał do Tempsford rozbił się około godz. 3 rano między miejscowościami Helleren i Refsland. Prawdopodobnie Halifax , został zestrzelony przez niemiecki Ju 88. Zginęli trzej cichociemni: byli to: por Stanisław Hencel ps.”Pik”, „Narwa” por. Wiesław Szpakowicz ps. „Pak”, „Ćwok” oraz podporucznik Jerzy Bichniewicz vel Jerzy Breza ps.” Błękitny”, „Pielesz”.

Z grona 316 Cichociemnych, którzy byli zrzuceni do okupowanego Kraju w latach 1941-1944: 225 brało udział w wojnie obronnej 1939, 95 było aresztowanych przez Sowietów i zesłanych na Wschód, 91 brało udział w Powstaniu Warszawskim. Podczas spotkania w Arkadach Kubickiego historię Cichociemnych, którzy brali udział w wojnie obronnej 1939 roku bitwie nad Bzurą przedstawił kustosz muzeum w Sochaczewie pan Jakub Wojewoda, pan Rafał Brodacki z Muzeum Powstania Warszawskiego przedstawił historię Cichociemnych biorących udział w Powstaniu Warszawki, pani dr Agnieszka Polończyk przedstawiła projekt interaktywnej mapy zrzutów, pan Sławomir Sędziak prezentację pt. „Cichociemni wobec Niepodległej – Testament dla Polski , Cichociemni absolwenci Wyższej Londyńskiej Szkoły Wojennej”, Prezes Fundacji dr Bogdan Rowiński przedstawił projekty Fundacji w latach 2018-2019. Wielkim zainteresowaniem cieszył się wstęp dziecięcego zespołu „Cornelia”.

Zdjęcie dzięki uprzejmości pani Mai Ingarden.