Dzień Cichociemnych w WSOWL, 28.06.2016
Dzień Cichociemnych w WSOWL, 28.06.2016

W 75. rocznicę pierwszego zrzutu Cichociemnych do Polski, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę, w której 2016 rok ogłosił „Rokiem Cichociemnych”, dla oddania hołdu oraz przekazania pamięci o Spadochroniarzach Armii Krajowej kolejnym pokoleniom.

Wpisując się w obchody „Roku Cichociemnych”, z myślą o naszych podchorążych – przyszłych oficerach, w dniu 28 czerwca 2016 r. w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk L ądowych odbędzie się „Dzień Cichociemnych”, obejmujący cykl wykładów i prezentacji poświęconych tej tematyce.

Gościem honorowym będzie ostatni z 316 żyjących Cichociemnych – Pan Aleksander Tarnawski pseudonim „Upłaz”.

Przedstawiciele Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej przybliżą historię i działalność Cichociemnych oraz zadania statutowe realizowane przez Fundację.

Dowódca Jednostki Wojskowej GROM, dziedziczącej tradycje Spadochroniarzy AK, przedstawi historię, tradycje i zadania Jednostki.

Reprezentant grupy filmowej „Action Academy” przedstawi pierwszy odcinek paradokumentalnego serialu o Cichociemnych pt. „Kuźnia bohaterów” oraz przybliży kulisy jego powstawania.

Przedstawiciele WSOWL zaprezentują informacje dotyczące symboliki spadochronowej – odznak i oznak używanych w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie oraz w Jednostce Wojskowej GROM Cichociemni. Przybliżą również sylwetki 4 Cichociemnych, którzy swoje powojenne losy związali z Wrocławiem.

W trakcie spotkania przygotowana będzie wystawa poświęcona odznakom i oznakom spadochronowym PSZ na Zachodzie używanym m.in. przez Cichociemnych oraz symbolice JW GROM Cichociemni.

Wstęp wolny.

Dodatkowych informacji udziela mjr Rafał NIEDZIELA, tel. 261 658 085 (w godz. 07.30 – 15.30), email: malf.frs@gmail.com