Bal charytatywny – Warszawa, 23 stycznia 2016 (ZDJĘCIA)

23 stycznia 2016 roku odbył się III Bal Charytatywny Jednostki Wojskowej GROM, który zainaugurował obchody 75. rocznicy pierwszego skoku Cichociemnych do okupowanej Polski. Podczas balu przypomniano uchwałę Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w myśl której, rok 2016 został ustanowiony Rokiem Cichociemnych.Współorganizatorem balu była Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej, a uroczystego otwarcia dokonał gość honorowy balu Cichociemny kpt. Aleksander Tarnawski „Upłaz”.

Gromkie Sto Lat! oraz okazały tort przypomniały o tym, że kilka dni wcześniej obchodził swoje 95. urodziny. Szczególnym momentem spotkania było wręczenie – przez attaché wojsk lądowych przy Ambasadzie Stanów Zjednoczonych Ameryki w Warszawie płk. Ray Wojcika i (z upoważnienia Kongresu USA) pana Petera Chudego – amerykańskich flag przyznanych przez Kongres Stanów Zjednoczonych Cichociemnemu kpt. Aleksandrowi Tarnawskiemu „Upłazowi” oraz dowódcy Jednostki Wojskowej GROM płk. Piotrowi Gąstałowi. Bardzo miłym akcentem była informacja, że flaga wręczona Cichociemnemu powiewała na jego cześć nad Capitolem w dniu 8 stycznia br., tj. dokładnie w rocznicę jego urodzin.

Spośród wielu znakomitych gości, zaszczycił nas swoją obecnością syn Cichociemnego Józefa Zabielskiego „Żbika” pan Janusz Zabielski. Podpisywał on pierwsze po wojnie wznowienie książki autorstwa swojego ojca uzupełnione o wspomnienia syna pt. „Pierwszy skok”.

Gwiazdą tego wieczoru była jedna z najpopularniejszych obecnie wokalistek młodego pokolenia – Margaret, a część oficjalną w przebojowym stylu poprowadził pan Artur Andrus. Licytacje prowadził niezastąpiony i dynamiczny jak zwykle pan Piotr Gąsowski, natomiast wspaniałą oprawę muzyczną części oficjalnej zawdzięczamy Orkiestrze Wojskowej w Warszawie pod batutą mjr. Artura Czereszewskiego.

Nie mogło zabraknąć również historycznie związanej z Cichociemnymi i ich miejscem szkolenia – Szkocją – orkiestry polskich dudziarzy „Częstochowa Pipes & Drums” pod kierownictwem pana Tomasza Ujmy, których występ tradycyjnie już przyjęto z wielką owacją.

Część artystyczną Balu wzbogaciła rekonstrukcja odbioru skoczka na placówce wykonana przez grupę kaskaderów i rekonstruktorów pod kierownictwem pana Tomasza Maziarza oraz występ zrzeszonych w kółku teatralnym podchorążych Wojskowej Akademii Technicznej, którzy przybliżyli gościom wybrane akcje Cichociemnych.

Pieniądze zebrane podczas aukcji zostaną przeznaczone na cele statutowe Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej oraz wsparcie żołnierzy jednostki poszkodowanych w trakcie misji i szkolenia.

Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo w balu oraz wsparcie przy jego organizacji. Mamy nadziej, że zobaczymy się na nim ponownie w przyszłym roku.