Służba

Podporucznik artylerii, cichociemny, oficer zwiadowczy, instruktor.
Siły zbrojne: Wojsko Polskie, Polskie Siły Zbrojne Armia Krajowa.
Jednostki: 5 Pułk Artylerii Ciężkiej, Obwód Ochota AK.

Odznaczenia

Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari (nr 13651), Krzyż Walecznych

Benedyk Tadeusz
vel Tadeusz Sawa vel Daniel Korniłowicz pseud.: „Danusia”, „Wąs”, „Zahata”
Życiorys

ur. 4 grudnia 1916 w Kaczanówce (Ukraina)
zm. 3 lub 4 sierpnia 1944 w Warszawie albo w 1945 w Buchenwaldzie

Od 12. roku życia mieszkał we Lwowie, gdzie ukończył gimnazjum. Odbył służbę wojskową w szkole podchorążych artylerii i w 1938 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie Jana Kazimierza. W czasie kampanii wrześniowej 1939 roku walczył w 5. pułku artylerii ciężkiej w obronie Lwowa. Następnie przez Rumunię przedostał się do Francji, a dalej do Wielkiej Brytanii. Tam służył w 1. pułku artylerii ciężkiej.

Potem zgłosił się do służby w kraju. Po przeszkoleniu w dywersji i zaprzysiężeniu 29 listopada 1942 roku, jako podporucznik cichociemny „Zahata” został w nocy z 17 na 18 lutego 1943 roku zrzucony do Polski (operacja lotnicza „Floor”). Przydzielono go do Kedywu Obszaru AK Zachód i został członkiem zespołu dywersyjnego „San”.

W 1944 roku brał udział w powstaniu warszawskim w IV Obwodzie „Grzymały” na Ochocie. Według kilku relacji został ranny 1 sierpnia i po upadku powstania został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie, gdzie po nieudanym (na skutek zdrady) powstaniu, został, tuż przed zdobyciem obozu przez aliantów, wraz z innymi uczestnikami powstania, rozstrzelany.

Źródła:
1. Wikipedia